Bizmut

Bizmut
Symbol chemiczny Bi.
Masa atomowa 209.
Gęstość g/cm³ 9,80.
Temperatura topnienia 271 °C.
Temperatura wrzenia 1564°C.

Bizmut jest to metal o barwie różowobiałej. Jest …

Mosiądz

Mosiądz – Stopy miedzi z cynkiem zwane są mosiądzami. Są one łatwo topliwe, odznaczają się dokładnością odlewu, lecz są mniej trwałe od brązu. Barwa ich, zależnie od składu procentowego obu zasadniczych składników, jest żółta lub …

Znaki miejskie – Jawor

Złotnictwo kwitło tu najbujniej w dobie renesansu, jednakże samodzielny cech złotników powstał dopiero w 1685 r. Podupadł on w końcu XVIII w., ale mimo nie najlepszej kondycji egzystował jeszcze w XIX stuleciu. Znak miejski Jawora …

Znaki miejskie – Głogówek

Złotnicy tutejsi należeli do cechu w Nysie. Znak miejski, jaki bili obok swych imienników, powtarzał herb miasta — trzy winne grona i trzy noże do pielęgnacji winorośli ułożone promieniście.

tmp9f51-2Rysunki i datowanie znaków wg Hintzego …

Znaki miejskie – Głogów

Złotnictwo głogowskie okres świetności — tak pod względem rangi wyrobów jak i liczby majstrów — przeżywało w dobie renesansu i baroku. Aż dziw, że cech złotniczy powstał w Głogowie dopiero u schyłku XVII w., kiedy …

Znaki miejskie – Gdańsk

Był to ośrodek złotniczy legitymujący się nie tylko bardzo wysoką rangą artystyczną ale i niezmiernie płodny. Żeby nie być gołosłownym przypomnę, że srebra gdańskie można spotkać obficie rozproszone w całym dorzeczu Wisły aż po rzeszowszczyznę. …

Znaki miejskie – Elbląg

Miasto założone w pierwszej połowie XIII w. przez Krzyżaków i opatrzone zamkiem, było ważnym portem handlowym. Wiek XIV przynosi rozkwit handlu i rzemiosła, a w 1385 r. odnajdujemy pierwszą, wzmiankę o istniejącym tu cechu złotniczym1. …