KAMIENIE SZLACHETNE W KĄPIELACH GALWANICZNYCH

Należy jeszcze omówić działanie zimnych i gorących kąpieli galwanicznych na kamienie szlachetne. W praktyce złotniczej zdarzają się bowiem wypadki platerowania wyrobów jubilerskich, z których wyjęcie kamienia szlachetnego jest albo kłopotliwe, albo też technologia danego wyrobu przewiduje oprawę kamieni przed platerowaniem przedmiotów.

Zimne cyjankaliczne kąpiele galwaniczne nie działają w zasadzie na kamienie szlachetne. Pewną ostrożność należy tylko zachować przy perłach najwyższego gatunku oraz przy opalu i chalcedonie, gdyż po dłuższym przebywaniu w kąpieli mogą one stracić swój połysk.

Bardziej niebezpieczne są kąpiele gorące. Dlatego też należy wyroby jubilerskie z oprawionymi kamieniami poddawać galwanicznemu platerowaniu tylko w kąpielach lekko ogrzanych (letnich). Nawet w słabo ogrzanych kąpielach lapis-lazuli, malachit i turkus tracą swe piękne zabarwienie i połysk, stając się brudnoszare. Kamienie te przed umieszczeniem w kąpieli należy dokładnie pokryć szelakiem.

Kamieni szlachetnych popękanych lub nawet mających tylko bardzo delikatne naturalne rysy, jak np. szmaragd lub czerwony turmalin, nie należy wkładać do kąpieli gorących, gdyż rysy mogą się powiększyć i kamień może ulec całkowitemu zniszczeniu. Gorące kąpiele galwaniczne działają również szkodliwie na ametysty, topazy, turkusy, lazuryty, malachity, bursztyny i korale; nie czynią natomiast szkody diamentom, rubinom i szafirom, wszystkim krystalicznym kwarcom (z wyjątkiem ametystu), granatom i innym. Kamienie syntetyczne, emalia, szkło i porcelana są odporne na działanie tych kąpieli. Wszystkie kamienie przed umieszczeniem w gorącej kąpieli galwanicznej należy lekko ogrzać, a po wyjęciu z kąpieli wolno studzić lub pozostawić w kąpieli do ostygnięcia. Po wyjęciu z gorącej kąpieli kamienia nie należy studzić przez zanurzenie w zimnej wodzie, gdyż może popękać i ulec zniszczeniu. Większe akwamaryny oraz kamienie o wadze powyżej 1 karata wymagają specjalnej ostrożności.