Materiały szlifierskie – Węgiel drzewny – Trypla – Róż polerowniczy

Węgiel drzewny — stanowi bardzo dobry materiał szlifierski. Szczególnie dobre gatunki węgla uzyskuje się ze spalenia drzewa bukowego i jodłowego. Do miałkiego szlifu stosuje się miękki węgiel z drzewa lipowego lub wierzbowego. Im bardziej błyszczący i zbity jest węgiel, tym delikatniejszą powierzchnię uzyskuje się po szlifowaniu. W czasie pracy zwilża się go wodą lub oliwą. Węgla drzewnego używa się również do obciągania stali i kamieni polerowniczych oraz do oczyszczania kamienia probierczego z narysów metali szlachetnych.

Trypla — nazwę swą otrzymała od Trypolisu, skąd dawniej była sprowadzana. Jest to ziemia okrzemkowa, składająca się z mikroskopijnych resztek muszelek krzemionkowych. Tlenek żelaza nadaje jej zabarwienie żółte. Głównymi producentami trypli są obecnie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Francja i Niemcy. Przerobiona odpowiednio i wyszlamowana stanowi jeden z najlepszych materiałów do polerowania metali szlachetnych. Zmieszana z tłuszczami wchodzi w skład rozmaitych past polerowniczych.

Róż polerowniczy — zwany również różem paryskim lub angielskim —jest tlenkiem żelaza. Związek ten występuje w przyrodzie jako minerał hematyt. Sztucznie róż polerowniczy otrzymuje się jako produkt uboczny przy fabrykacji kwasu siarkowego przez prażenie pirytów. Nosi on wtedy nazwę caput mortuum. Róż polerowniczy używany dawniej do polerowania jako mieszanka z oliwą lub ze spirytusem, a obecnie stopiony ze stearyną, jest najpospolitszym i powszechnie używanym środkiem polerowniczym, gdyż nadaje metalom wspaniały połysk. Sprzedawany jest w postaci proszku, kulek lub agatowe lub krwawnikowe umocowane są w mosiężnej oprawie i zaopatrzone w drewniane trzonki.

W celu uchronienia przed zarysowaniem i szkodliwymi wpływami atmosferycznymi gładzidła owija się w skórę posypaną tlenkiem cynowym i różem polerowniczym. Od czasu do czasu należy je przepolerować różem lub tlenkiem cyny, gdyż tylko gładka i lśniąca powierzchnia gładzidła może dać piękną politurę. Przy wyborze gładzideł należy pamiętać, że krwawniki ciemne są twardsze i lepsze.

Oprócz polerowania kadzidłami czynność tę wykonuje się ręcznie również za pomocą skórki irchowej, filcu, flaneli, sznurków i taśm, jak np. przy polerowaniu łańcuszków.