Grupa kwarcu

Grupa kwarcu SiO2
Krzemionka występuje w przyrodzie albo bezpostaciowo, i wtedy zawiera zawsze pewną ilość wody, albo w postaci krystalicznej, zupełnie pozbawionej wody. Obydwie odmiany tworzą grupy minerałów o różnym zabarwieniu, dostarczając wielu pięknych kamieni ozdobnych. Kwarc jest dwutlenkiem krzemu, bardzo w przyrodzie rozpowszechnionym. Jest głównym składnikiem wielu skał i piasków. Z używanych w jubilerstwie kamieni należących do tej grupy, wymienić należy:

Kryształ górski, bezbarwny i przezroczysty kwarc o dobrze wykształconych kryształach. Odznacza się połyskiem tłustym. Oprócz kamieni do pierścionków i brosz z kryształu górskiego sporządza się również wiele przyrządów do celów naukowych i technicznych.

Cytryn — żółta odmiana kryształu górskiego.

Ametyst — kwarc barwy fioletowej, jest najbardziej łubianą odmianą kryształu górskiego. Barwa tego kamienia zmienia się od jasnego do intensywnego fioletu, który jest najbardziej ceniony. Po ogrzaniu ametyst uzyskuje barwę żółtą, podobną do barwy naturalnego cytrynu.

Awanturyn — kwarc zabarwiony na czerwono lub brunatno. Zawiera łuseczki miki lub hematytu, które wywołują na wypolerowanej powierzchni kamienia piękne iskrzenie się i migocący złocisty blask.

Kocie oko — przezroczysty kwarc o barwie zielonkawej z jedwabistym połyskiem, pochodzącym od wrostków chlory tu lub aktynolitu.

Tygrysie oko — żółtobrunatny lub brunatnoczarny kwarc o połysku złocistym, pochodzącym od dodatków amfibolu.