Grupa skaleni

Grupa skaleni.
Należące do tej grupy kamienie ozdobne pod względem chemicznym są glinokrzemianami sodu, potasu i wapnia. Wszystkie odznaczają się dobrą łupliwością. W płomieniu dmuchawki topią się na szkliwo, barwiąc płomień. Najważniejszymi przedstawicielami tej grupy w jubilerskie są:

Kamień księżycowy — odznacza się pięknym niebieskim odblaskiem. Zjawisko to szczególnie ładnie występuje na kamieniach szlifowanych owalnie (cabochon). Jest on odmianą adularu, czyli przezroczystego skalenia potasowego, oraz albitu, czyli białego skalenia sodowego. Kamień księżycowy znajdowany nad brzegami Morza Białego nosi nazwę biełomoritu.

Amazonit —jest zieloną, nieprzezroczystą odmianą mikroklinu, tj. skalenia potasowego. Spotyka się go na Uralu oraz w niektórych okolicach Ameryki Północnej. Zielona barwa tego kamienia pochodzi od tlenku miedzi.

Labradoryt — jest to skaleń sodowo-wapniowy, plagioklaz, mieni się wspaniale różnymi barwami, przypominającymi pawie pióra. Występuje w okolicy Sankt-Petersburga i w Finlandii.

Kamień słoneczny —jest to przezroczysty oligoklaz, skaleń sodowo-wapniowy o małej zawartości wapnia, z blaszkami hematytu, które powodują zjawisko zwane migotliwością, Do niedawna wydobywany był prawie wyłącznie nad Morzem Białym; ostatnio odkryto znaczne ilości tego kamienia w środkowej Azji, w Norwegii oraz w Ameryce Północnej, co spowodowało obniżenie jego ceny.