Matowanie galwaniczne – chemiczne

Matowanie galwaniczne wykonuje się na przedmiotach, które przed złoceniem lub srebrzeniem powinny być pomiedziowane.

Przedmiot zanurza się wtedy na kilka sekund w kwaśnej kąpieli miedziowej przy napięciu prądu 1 V. Matowanie polega na tym, że miedź osadza się na powierzchni w postaci powłoki gruboziarnistej.

Matowanie chemiczne przeprowadza się różnymi związkami chemicznymi, zależnie od rodzaju matowanego metalu. Przedmioty srebrne matuje się w roztworze kwasu siarkowego lub też w roztworze kwaśnego siarczanu potasowego z niewielkim dodatkiem nadmanganianu potasu. Dobrze również działa roztwór podany przez Michela, w skład którego wchodzą:

węglan potasowy    250 g
boraks    240 g
azotan potasu    100 g
woda destylowana    3 l

W roztworze tym, podgrzanym do temperatury wrzenia, zanurza się przedmiot na 10 minut.

Do matowania złota czerwonego sporządza się roztwór o składzie:

sól kuchenna    100 g
ałun potasowy    100 g
azotan sodowy    200 g
woda destylowana    4  l

Do kąpieli tej, podgrzanej do temperatury wrzenia, dodaje się kilka kropli stężonego kwasu solnego i zanurza w niej przedmioty zawieszone na srebrnych drucikach. Po zamatowaniu przedmioty wyjmuje się z kąpieli i płucze najpierw w ciepłej, a następnie w zimnej wodzie.

Mieszaną powierzchnię przedmiotu, tzn. w części matową, a w części lśniącą — uzyskuje się po pokryciu lakierem asfaltowym tych części, które mają pozostać błyszczące i polerowane.

Przedmioty sporządzone ze złota żółtego matują się bardzo trudno na drodze chemicznej, należy je więc matować mechanicznie.