Srebrzenie – Platerowanie cz.2

Bardzo dobra kąpiel sporządzona z chlorku srebra ma skład:

3.    chlorek srebra    34 g
cyjanek potasu    40 g
woda destylowana 1 l

Kąpiel tę przygotowuje się w następujący sposób: chlorek srebra zarabia się wodą na papkowatą masę, którą następnie przelewa się do roztworu cyjanku potasu i dokładnie miesza aż do całkowitego rozpuszczenia się chlorku. Roztwór ten gotuje się później przez pół godziny, uzupełniając wyparowaną wodę przez dodawanie świeżej. Po ostygnięciu i ewentualnym przesączeniu kąpiel jest gotowa do użytku. Działa ona przy napięciu ok. 0,7 V i natężeniu prądu 0,3 A/dm². Przy właściwej zawartości cyjanku w kąpieli anoda w czasie srebrzenia jest matowoszara, a po przerwaniu dopływu prądu barwa anody powoli zmienia się na białą. Gdy po wyłączeniu prądu anoda zachowuje barwę szarą, oznacza to niedomiar cyjanku, a gdy po włączeniu prądu anoda pozostaje biała —    nadmiar cyjanitu w kąpieli. W razie stwierdzenia nadmiaru cyjanku należy dodać do kąpieli soli srebra lub też zwiększyć powierzchnię anody, a w razie niedoboru cyjanitu należy na 1 l kąpieli dodać tej soli ok. 2 g.

Praktyka wykazała, że kąpiele starsze działają znacznie lepiej niż kąpiele świeże. Tłumaczy się to tym, że w czasie srebrzenia powstaje w kąpieli węglan potasu lub sodu, który powoduje zwiększenie przewodnictwa kąpieli. Z tego powodu wskazane jest dodać na 1 1 świeżo sporządzonej kąpieli ok. 30 g węglanu sodowego.

W celu uzyskania większego połysku na 1 l kąpieli srebrowej dodaje się 5-6 kropli roztworu sporządzonego z 0,5 g dwusiarczku węgla, 8 g cyjanku potasu i 1 l wody.

Można również rozpuścić 100 g tiosiarczanu sodu w 1 l wody i na 1 l kąpieli srebrowej dodać 7 ml tego roztworu oraz 3 ml stężonego amoniaku.

Przy srebrzeniu należy pamiętać, że miedź, mosiądz i alpaka powinny być przed umieszczeniem w kąpieli galwanicznej ortęciowane, a stal, żelazo, nikiel, cyna, ołów — pomiedziowane, później zaś ortęciowane. W niektórych przypadkach zamiast miedziowania stosuje się cynkowanie.

Srebrzenie przeprowadza się zupełnie podobnie jak złocenie, przy czym podgrzanie kąpieli do temperatury ok. 40°C i poruszanie przedmiotów w kąpieli znacznie skraca czas srebrzenia.

Większe zakłady srebrzenia galwanicznego są wyposażone w wagi połączone wprost z wanną, które umożliwiają dokładne ważenie powłoki srebrnej osadzonej na przedmiotach. Niektóre pracownie złotnicze posiadają bardzo praktyczne urządzenia, umożliwiające łatwe, wygodne i szybkie wykonanie złocenia, srebrzenia, odtłuszczania lub odzłacania galwanicznego.