Węglan sodowy, Woda królewska

By | Wrzesień 11, 2015

Węglan sodowy Na2CO3 (soda kalcynowana)
Soda kalcynowana bezwodna używana jest w pracowni złotniczej do szlakującego topienia metali szlachetnych. Szlakuje ona przede wszystkim krzemionkę, czyli piasek, oraz tlenek glinu. Związek ten bywa też stosowany do wydzielania srebra z chlorku srebra, gdyż w stanie stopionym odbiera mu chlor. Mieszanina sody i potażu jest jeszcze korzystniejsza w użyciu, gdyż ich stop jest łatwiej płynny.
Sodę otrzymuje się obecnie prawie wyłącznie stosując proces Solvaya, czyli amoniakalny. Dużych ilości sody używa się do wyrobu szkła i mydła, do zmiękczania wody i do wielu innych, bardzo ważnych procesów chemicznych w przemyśle.

Woda królewska
Trzy części kwasu solnego zmieszane z jedną częścią kwasu azotowego dają wodę królewską. Mieszanina ta nazwę swą zawdzięcza temu, że łatwo rozpuszcza złoto — „króla metali”. Prócz złota rozpuszcza również platynę. Alchemicy przygotowywali wodę królewską rozpuszczając salmiak w kwasie azotowym. Wodę królewską sporządzać należy bezpośrednio przed jej użyciem, gdyż przy dłuższym staniu rozkłada się, co zmniejsza skuteczność jej działania. Przy rozpuszczaniu metali w wodzie królewskiej wydziela się trujący gaz — chlor, dlatego czynność tę wykonywać należy zawsze pod dobrym wyciągiem, a pracownię przewietrzyć w celu usunięcia z niej zanieczyszczonego chlorem powietrza.

Żelazocyjanek potasu K4Fe(CN)6 • 3 H2O
Związek ten zwany jest również żółtą solą Gmelina. Są to żółte kryształki łatwo rozpuszczalne w wodzie. Związkiem tym posługujemy się przy sporządzaniu kąpieli galwanicznych zlotowych, nie trujących oraz nie działających na lakier, którym pokryte są niektóre części przedmiotu platerowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *