Alpaka

Alpaka – Stop miedzi z niklem i cynkiem nazywamy alpaką. Stop ten pod nazwą pakfong znany był i powszechnie stosowany już przed wiekami w Chinach. Do Europy przywieziony został w XVIII w., a nauczono się go sporządzać dopiero w pierwszej połowie XIX w. Obecnie stop ten nosi kilka nazw: pakfong, nowe srebro, alpaka, alfenide, argentan itp. W Polsce przyjęła się nazwa alpaka. Barwa alpaki niewiele różni się od barwy srebra próby 0,750. Skład alpaki najczęściej jest następujący: 50-70% miedzi, 10-20% niklu i 5-30% cynku. Najbardziej przydatny do sporządzania wyrobów zdobniczych skład alpaki zawiera 60% miedzi, 22% niklu i 18% cynku.

Z innych stopów miedziowo-niklowych należy jeszcze wymienić: konstantan o składzie 60% miedzi, 40% niklu; manganin o składzie 84% miedzi, 4% niklu i 12% manganu oraz nikielin o składzie 67% miedzi, 32% niklu i 1% manganu. Ostatnie 3 stopy odznaczają się dużym oporem elektrycznym i dlatego służą do sporządzania drutów oporowych w przemyśle elektrotechnicznym; wykonuje się z nich również druty oporowe do precyzyjnych przyrządów pomiarowych.

Jeden komentarz do “Alpaka”

  1. Chcę dorzucić informację że konstantan i manganin znajduje zastosowanie w produkcji bardzo czułych przyrządów do pomiarów natężenia promieniowania słonecznego takich jak solarymetr, pyranometr, również do pomiarów promieniowania długofalowego Ziemi, atmosfery (bilansometry). Są to obecnie przyrządy wciąż jeszcze stosowane w pomiarach w dziedzinie aktynometrii.

Możliwość komentowania została wyłączona.