Rozpoznawanie prawdziwych pozłoceń

Rozpoznawanie prawdziwych pozłoceń.

Przedmiotem pozłacanym robimy rysę na kamieniu probierczym, zwilżamy ją kroplą zgęszczonego kwasu azotowego. Jeżeli powłoka przedmiotu jest prawdziwym złotem, to kwas azotowy pozostawi rysę niezmienioną, jeżeli zaś pozłocenie jest fałszywe, to kwas azotowy rozpuści rysę, która zniknie zupełnie. Jeżeli przedmiot był słabo pozłacany, to rysa na kamieniu pod działaniem kwasu azotowego zniknie, a pozostaną tylko ślady nierozpuszczonego złota.

Przedmioty pozłacane i bezbarwnym powleczone lakierem trzeba naprzód w jednym miejscu oczyścić silnym spirytusem za pomocą pędzla i po osuszeniu bibułą, zwilżyć to miejsce kroplą kwasu azotowego zgęszczonego, jeżeli pozłocenie jest prawdziwe i grube, to kwas azotowy wcale nie zmieni powierzchni, fałszywe pozłocenie lub bardzo słabe prawdziwe pozłocenie zniknie pod działaniem kwasu. Jeżeli to miejsce oczyszczone od lakieru potrzemy skórką zamaczaną w rtęci, to powstanie biała plama na prawdziwym pozłoceniu.

Słabe pozłocenie poznaje się w ten sposób, że przedmiot pozłocony zmywa się alkoholem lub eterem i nad szklaną miseczką polewa się kwasem azotowym wolnym od chloru. Jeżeli na szkle osadza się pyłek złoty, to przedmiot jest prawdziwie pozłocony. — Czasem trzeba zmywać przedmiot złoty chloroformem, aby usunąć lakier zupełnie.

Nitki złocone (borty i t. p.) potarte na kamieniu probierczym dają rysę, która pod działaniem kwasu azotowego nie znika lub częściowo zależnie od grubości prawdziwego pozłocenia. Jeżeli nitki są srebrne pozłacane, to rysa na kamieniu czerwienieje pod działaniem kwasu do próbowania srebra lub powstaje biały osad pod działaniem wody królewskiej do badania złota 18 karatowego (t. j. 0  750).

Jeżeli kilkanaście drutów srebrnych pozłacanych wypalonych ściśniętych razem zwilżymy kwasem azotowym zgęszczonym, to poczernieją.

Prawdziwe złoto w listkach zwrócone przeciw światłu ma blask szmaragdowozielony, ze srebrem aligierowane ma blask niebiesko-zielony. Fałszywe złoto w listkach nie prześwieca wcale. — Kwas azotowy nie rozpuszcza prawdziwych listków złota, fałszywe zaś niszczy.