Największe i najsłynniejsze diamenty

Do największych i najsłynniejszych diamentów świata należą:

Kohinoor, ważący ponad 106 karatów. Kamień ten pochodzi z Indii, a znajduje się w koronnym skarbcu angielskim. Stare podania hinduskie głoszą, że kamień ten znaleziony został w I stuleciu p.n.e. Prawdziwa zaś jego historia znana jest od XIV w.

Gwiazda Południa — diament najczystszej wody znaleziony w Brazylii. W stanie surowym ważył 254 karaty; po oszlifowaniu waży 125,5 karata.

Cullinan — największy diament świata, znaleziony w r. 1905 w kopalni New Premier, koło Pretorii. W stanie surowym ważył on 3024 karatów i miał następujące wymiary: długość 112 mm, wysokość 64 mm, a szerokość 51 mm. Kamień ten posiada niezwykłą czystość i wspaniałą niebieskawą barwę. Szlifowania diamentu dokonała największa firma amsterdamska Braci Assher. Kamień podzielony został na dwie główne części: „Cullinan I” o wadze 516,5 karatów i „Cullinan II” ważący 309,1875 karata oraz kilkadziesiąt kamieni mniejszych o wadze od 90 do 7 karatów. Brylanty te znajdują się w skarbcu angielskim; większy zdobi berło, mniejszy koronę angielską.

Orłow — ważący 194,75 karata, osadzony był dawniej w berle carów rosyjskich.

Gwiazda Północy należała dawniej również do skarbca carów rosyjskich.

Regent, zwany również Pittem, waży 136,375 karata, pochodzi ze słynnej Golkondy. Należy do skarbca francuskiego.

Florentyńczyk o wadze 139,5 karata należy do skarbca austriackiego.

Obecnie więcej niż 3/4 ilości wydobywanych diamentów służy nie zaspokojeniu próżności ludzkiej, lecz udoskonaleniu pracy i jej metod w przemyśle, i dlatego noszą one nazwę diamentów przemysłowych. Należą tu wszystkie te diamenty, które nie nadają się do celów zdobniczych, oraz tzw. bort (wielkości 1/3 karata) i karbonado, czyli tzw. diamenty czarne. Gatunek diamentów przemysłowych, używanych jedynie jako materiał szlifierski, nosi nazwę kongo, gdyż wydobywane są w Zairze (dawne Kongo Belgijskie). Diamenty przemysłowe służą przede wszystkim do obsadzania koronek rdzeniowych świdrów wiertniczych, do sporządzania ciągadeł do wyrobu cienkich drutów oraz do cięcia szkła.