Wygotowywanie złota i srebra

Wygotowywanie złota i srebra.

Dla nadania wykończonym przedmiotom złotym lub srebrnym pięknej metalicznej barwy, trzeba je naprzód lekko wyżarzyć, aby warstewka tlenku miedzi była na przedmiocie równomiernie rozłożona.

Złote przedmioty gotuje się 1 do 2 minuty w miseczce porcelanowej w rozwodnionym kwasie siarkowym lub azotowym (1 część kwasu i 40 części wody deszczowej), także używają ałunu, kamienia winnego lub octu winnego.

Jeżeli przedmioty złote są lutowane lutem łatwo topliwym, to zamiast wyżarzania trzeba przedmioty na 10 minut zanurzyć do ługu sodowego gorącego nie dotykając się palcami, wypłukać we wodzie, a następnie gotować w kwasie siarkowym lub azotowym rozwodnionym.

Przedmioty złote, które zawierają przeważnie miedź, a mało srebra, trzeba gotować w rozwodnionym kwasie siarkowym, zawierające zaś dużo srebra w rozwodnionym kwasie azotowym.

Do wygotowania przedmiotów srebrnych na biało, używa się kwasu siarkowego (1 : 40) rozwodnionego lub rozczynu z 3 części kamienia winnego, 6 części soli kuchennej w 100 części wody lub octu winnego, względnie roztworu ałunu. Wodnego rozczynu kwaśnego siarkanu potasowego nie potrzeba ogrzewać. Kwas azotowy rozwodniony rozpuszcza nie tylko tlenek miedzi, lecz i srebro, przeto nie trzeba go stosować.

Kwas siarkowy trzeba lać ostrożnie do wody poruszanej, a nie wodę do kwasu siarkowego, ponieważ nagle wywiązane pary mogłyby ciężko poranić osoby w pobliżu stojące.

Przedmioty srebrne o większych powierzchniach trzeba przed gotowaniem oczyścić bardzo miałkim piaskiem szlamowanym, inne przedmioty grawirowane, sztancowane trzeba poprzednio zanurzyć w zgęszczonym ługu, a po wypłukaniu we wodzie, gotować w rozwodnionym kwasie siarkowym.

Przedmiotów srebrnych sprężystych nie powinno się wyżarzać. — Przedmioty srebrne trzeba czasem kilka razy wyżarzać i wygotowywać, aby uzyskać piękną barwę.

Matowanie

Dla nadania przedmiotom srebrnym wyglądu matowego powleka się przedmiot gęstym roztworem potaszu i gumy, wyżarza się, płucze, gotuje powtórnie w rozwodnionym kwasie siarkowym i poleruje. Silniejszy matowy kolor nadaje się przedmiotom srebrnym za pomocą szczotek metalowych, lecz piękniej można to uzyskać przez zastosowanie maszyny do matowania. Przedmiot wkłada się do skrzynki, obraca się ciągle, a piasek lub mielone szkło pędzone silnym wiatrem na przedmiot srebrny wytwarza równomierny kolor matowy.

Wygląd matu będzie zależał od czasu działania maszyny do matowania, jako też od grubości piasku lub szkła mielonego. Dopiero po matowaniu następuje gotowanie na biało.