Złocenie i srebrzenie ogniowe cz.2

Sporządzonym w ten sposób amalgamatem pokrywa się powierzchnię przedmiotu za pomocą miedzianej szczotki i umieszcza się go nad żarzącym się węglem drzewnym, ogrzewając tak długo, aż amalgamat uzyska połysk. Wtedy przenosi się przedmiot na przygotowane uprzednio sukno i za pomocą pędzla lub nóżki zajęczej rozprowadza się amalgamat równomiernie po całej powierzchni; po czym przedmiot ponownie wraca nad ognisko i zostaje tam tak długo, aż rtęć całkowicie odparuje. Jeżeli przedmiot ma być bardzo grubo złocony, pokrywanie amalgamatem i odparowywanie rtęci powtarza się kilkakrotnie.

Łańcuszki, bransolety i inne drobne przedmioty pokrywa się po ortęciowaniu amalgamatem, umieszczając je w zamkniętym naczyniu napełnionym amalgamatem; po kilkakrotnym wstrząśnięciu naczyniem przedmioty wyjmuje się i umieszcza na żelaznej blasze nad ogniskiem w celu odparowania rtęci.

Po wykonaniu złocenia przedmioty szczotkuje się i barwi w tzw. wosku złotniczym.

Wosk złotniczy składa się z 10 części białego lub żółtego wosku, 3 części zasadowego octanu miedzi, czyli „grynszpanu”, 2 części siarczanu miedzi i 0,5 części boraksu. Wymienione ostatnie trzy związki chemiczne uciera się dokładnie w moździerzu na proszek, przy czym nos i usta należy przysłonić, aby uchronić się przed wdychaniem trującego grynszpanu. W czystym naczyniu stapia się wosk i powoli wsypuje do niego proszek. Po dokładnym wymieszaniu mieszaninę przelewa się do zimnego naczynia, aby uchronić ją przed krystalizacją. Wyszczotkowany, pozłocony przedmiot ogrzewa się nad palnikiem gazowym, powleka woskiem złotniczym i ogrzewa aż do spalenia się wosku. Następnie przedmiot płucze się w czystej wodzie lub też w wodzie zawierającej nieco rozpuszczonego kamienia winnego, szczotkuje przy użyciu zwietrzałego ciemnego piwa i poleruje.

W celu uzyskania złocenia barwy zielonej amalgamat sporządza się z 1 części czystego złota i 1 części czystego srebra.

Srebrzenie ogniowe wykonuje się identycznie jak złocenie. Amalgamat srebra sporządza się z 1 części czystego srebra i 4 części rtęci, podobnie jak amalgamat złota.

Złocenie i srebrzenie ogniowe żelaza i stali. W misce porcelanowej sporządza się mieszaninę złożoną z 1 części cynku, 12 części rtęci, 12 części wody, 1,5 części kwasu solnego o c. wł. 1,19 i 1 części siarczanu żelaza.

Dokładnie oczyszczony przedmiot stalowy lub żelazny zanurza się w podgrzanej do wrzenia mieszaninie, w której pokrywa się on białą warstwą rtęci. Tę można już pokryć amalgamatem złota lub srebra, wykonując dalsze czynności jak przy złoceniu ogniowym.