Oksydowanie

Oksydowanie.

Dla nadania wyrobom srebrnym wyglądu starych przedmiotów od koloru czarnego do brunatnego wkłada się je po poprzednim wygotowaniu na biało do zagotowanego rozczynu z 1 gr. wątroby siarczanej i …

Rozpoznawanie prawdziwych pozłoceń

Rozpoznawanie prawdziwych pozłoceń.

Przedmiotem pozłacanym robimy rysę na kamieniu probierczym, zwilżamy ją kroplą zgęszczonego kwasu azotowego. Jeżeli powłoka przedmiotu jest prawdziwym złotem, to kwas azotowy pozostawi rysę niezmienioną, jeżeli zaś pozłocenie jest fałszywe, to kwas …

Szlifowanie i polerowanie

Szlifowanie i polerowanie.

Przedmioty złote i srebrne po zmontowaniu poddaje się szlifowaniu w celu wygładzenia powierzchni za pomocą małych szarych kamieni łupkowych lub czeskich kamieni szlifierskich i węgla drzewnego z zastosowaniem wody. Wyroby srebrne szlifuje

Największe i najsłynniejsze diamenty

Do największych i najsłynniejszych diamentów świata należą:

Kohinoor, ważący ponad 106 karatów. Kamień ten pochodzi z Indii, a znajduje się w koronnym skarbcu angielskim. Stare podania hinduskie głoszą, że kamień ten znaleziony został w I …

IMITACJE KAMIENI SZLACHETNYCH

Wysoka cena kamieni szlachetnych powoduje, że sporządza się ich imitacje, najczęściej ze szkła, tzw. sztrasu lub simili, bogatych w ołów i odpowiednio barwionych tlenkami różnych metali. Czysty sztras służy do sporządzania imitacji diamentu.
Rozpoznanie imitacji …